Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” Heraklit z Efezu

Internet jest przyszłością medycyny… i są na to dowody. W ostatnich latach coraz chętniej umawiamy się na wizytę do specjalisty za pośrednictwem Internetu. Sieć służy nam do sprawdzania wyników badań laboratoryjnych. Coraz więcej ośrodków oferuje konsultacje ze specjalistą za pomocą czatu, wideorozmowy lub rozmowy telefonicznej. Od niedawna mamy do dyspozycji również Internetowe Konto Pacjenta – aplikację, w której każdy może sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Ponadto wprowadzono takie udogodnienia jak „e-recepty” oraz „e-skierowanie”. Czy rozwój telemedycyny dotyczy również głosu?

 

Czy rzeczywiście głos można ćwiczyć przez Internet?

Wygląda na to, że tak. Dotychczas opublikowane badania potwierdzają skuteczność ćwiczeń głosu przez Internet w przypadku problemów z głosem spowodowanych nadmiernym napięciem mięśni, terapii guzków głosowych i pomocy psychologicznej dla osób z kontuzjami głosu.

Co ciekawe, okazuje się, że na świecie trening głosu w formie online wykorzystuje się z powodzeniem już od ponad 15 lat. Intrygujące jest to, że naukowcy przewidują, że w przyszłości terapia głosu będzie prowadzona głównie online, a specjalnie zaprojektowane aplikacje będą wspomagać ten proces i pomagać w ocenie postępów. Skąd się biorą takie progonzy i jaką przewagę nad tradycyjną formą spotkań ma trening głosu online?

Zalety terapii głosu przez Internet

Teleterapia jest dobrym rozwiązaniem dla osób zajętych i zapracowanych, ale również dla tych, które mieszkają z dala od dużych aglomeracji, gdzie jest łatwy dostęp do specjalistów w danej dziedzinie. Ponadto, korzystając z treningu głosu online nie trzeba umawiać się na wizyty ani cierpliwie czekać w kolejce na swoją kolej. Jest to bez wątpienia duża zaleta dla tych, którzy natychmiast potrzebują pomocy. Nie trzeba też odwoływać spotkań. Jeśli ‘wyskoczy’ Ci coś ważnego i opuścisz jakąś lekcję, to nie musisz się martwić – możesz ją odrobić w dowolnym momencie. Nie tracisz też czasu na dojazd.

Jak wygląda teleterapia głosu?

Zwykle wygląda to tak, że po otrzymaniu danych do logowania na platformę online zapoznajesz się z programem ćwiczeń i strukturą treningu głosu. Następnie siadasz przed komputerem o dowolnej porze i 1 lub 2 razy w tygodniu poznajesz nową lekcję. W zależności od kursu – dostępne są filmy, informacje praktyczne oraz spis zadawanych ćwiczeń. Najczęściej zaleca się, żeby poznawane ćwiczenia wykonywać codziennie przez minimum 15 minut. Twój głos poprawia się w miarę ćwiczeń.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące treningu głosu, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy, to możesz liczyć na stały kontakt mailowy z terapeutą.

Co muszę zrobić przed rozpoczęciem ćwiczeń głosu przez Internet?

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: „Dlaczego chcę poprawić swój głos?” Jeśli zdasz sobie sprawę dlaczego to dla Ciebie ważne, to pomoże Ci to zaangażować się w ćwiczenia. Trening głosu wymaga regularnych ćwiczeń i przestrzegania przygotowanego planu w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.
  2. Jeśli zmagasz się z problemami głosowymi, to w pierwszej kolejności udaj się do foniatry, żeby sprawdzić co przyczynia się do Twoich „głosowych dolegliwości”. Przyczyn problemów z głosem jest wiele i warto upewnić się, że przyczyną jest właśnie nieprawidłowe tworzenie głosu.

Natomiast jeśli nie masz żadnych dolegliwości ze strony narządu głosu i po prostu chcesz poznać skuteczne ćwiczenia i czujesz, że Twojemu głosowi przydałby się ‘naturalny doping’ w postaci ćwiczeń, to od razu możesz przystąpić do działania.

Piśmiennictwo

  1. Rangarathnam B., McCullough G., Pickett H. et all. Telepractice Versus In-Person Delivery of Voice Therapy for Primary Muscle Tension Dysphonia. American Journal of Speech-Language Pathology 2015, Vol. 24; 386–399.
  2. Fu S., Theodoros G.D., Ward E.C. Delivery of Intensive Voice Therapy for Vocal Fold Nodules Via Telepractice: A Pilot Feasibility and Efficacy Study. Journal of Voice 2015, Vol. 29, No. 6; 696-706.
  3. Nguyen-Feng V., Frazier P., Stockness A. et all. Web-BasedPerceived Present Control Intervention for Voice Disorders: A Pilot Study. Journal of Voice. In Press.
  4. Barkmeier-Kraemer J., Patel R. The Next 10 Years in Voice Evaluation and Treatment. Semin Speech Lang 2016, 37; 158–165.

Autor: Ania Kacprzak 

Logopeda. Autorka kursu online „Głos jak dzwon”. Pomaga odkryć moc swojego głosu i uczy prawidłowej techniki emisji głosu.

Wiedzę o głosie uzyskała na kierunku Logopedii Ogólnej i Klinicznej na Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim oraz na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach. Doświadczenie zawodowe zdobywała z osobami, które chciały poprawić swój głos. Ukończyła I stopień szkoły muzycznej w grze na skrzypcach, uczęszczała na indywidualne lekcje śpiewu oraz śpiewała w chórze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Marzy o tym, aby w przyszłości nagrać album z kołysankami dla dzieci. Uwielbia czytać książki psychologiczne i oglądać dobre filmy. Choć wolny czas najchętniej spędza w domu, to z drugiej strony cieszą ją podróże i poznawanie świata. Dotychczas odwiedziła 13 krajów na 3 kontynentach.

Link: https://vox-ana.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram