Kto potrzebuje gimnastyki dla głosu?

    • Czy Twoja praca wymaga ciągłego mówienia?
    • Czy zdarza się, że podczas rozmowy Twój głos odmawia posłuszeństwa (słabnie, dopada Cię chrypka, a Ty z trudem wypowiadasz kolejne słowa)?
    • Czy chcesz wiedzieć co robić, aby uniknąć problemów głosowych w przyszłości?
    • Czy zależy Ci, aby poprawić brzmienie głosu i mówić swobodnie i bez wysiłku?

Jeśli na minimum jedno pytanie Twoja odpowiedź brzmi: ‘tak’, to oznacza to, że na swojej liście ‘must have’ (z ang. cośniezbędnego) musisz zrobić miejsce dla… treningu głosu!

Trening głosu składa się z prostych, skutecznych i powtarzalnych ćwiczeń, które możesz (a nawet powinieneś/powinnaś) wykonywać każdego dnia. Dzięki nim poprawisz jakość swojego głosu i sprawisz, że mówienie stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.

Kto prowadzi treningi dla głosu?

Tym zadaniem zajmuje się zwykle lekarz foniatra, logopedalub trener emisji głosuprzeszkolony w zakresie rehabilitacji głosu.

– „Chwileczkę… Logopeda? Przecież logopeda pracuje z małymi dziećmi! Jak logopeda może mi pomóc z głosem?! ”

Pacjenci często zadają takie pytanie. I nie ma w tym nic dziwnego, bo większość logopedów w Polsce pracuje w szkolnictwie oraz poradniach psychologiczno–pedagogicznych z dziećmi.

Ale… warto wiedzieć, że logopedia to szeroka i interdyscyplinarna dziedzina wiedzy. W związku z tym istnieje wiele specjalności logopedycznych! Jedną z nich jest właśnie emisja/terapia głosu. Tacy specjaliści pracują z osobami w różnym wieku w placówkach medycznych oraz w prywatnych gabinetach. I o takiego logopedę tutaj chodzi.

Ważne, aby osoba prowadząca trening głosu posiadała nie tylko aktualną wiedzę w zakresie głosu, ale również umiejętności ‘psychospołeczne’ i empatię. To bardzo ważne, bo tym, co często przyczynia się do powstawania kontuzji głosu jest skumulowany stres i silne napięcia. Dlatego zdarza się, że trening głosu wymaga wsparcia psychologa lub fizjoterapeuty, którzy pomogą Ci uporać się z nadmiernymi napięciami.

Jakie są formy treningu głosu?

Ćwiczenia emisji głosu prowadzi się zwykle indywidualnie lub w grupach(np. w prywatnych gabinetach lub przy ośrodkach medycznych bądź artystycznych). Na chwilę obecną jest to najczęściej obecna i wybierana forma prowadzenia gimnastyki dla głosu.

Nową i coraz bardziej popularną formą treningu głosu w Polsce są treningi prowadzone przez Internet. Wybierane są one coraz częściej, bo są łatwo i natychmiast dostępne, unikamy kosztów i czasu dojazdu, ponadto mamy wygodę i możliwość nauki w dowolnym czasie.

Podsumowując, każdy z Was może wybrać taką formę gimnastyki dla głosu, jaka mu najbardziej odpowiada! Nie ma tu żadnych wymówek 🙂

Autor: Ania Kacprzak 

Logopeda. Autorka kursu online „Głos jak dzwon”. Pomaga odkryć moc swojego głosu i uczy prawidłowej techniki emisji głosu.

Wiedzę o głosie uzyskała na kierunku Logopedii Ogólnej i Klinicznej na Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim oraz na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach. Doświadczenie zawodowe zdobywała z osobami, które chciały poprawić swój głos. Ukończyła I stopień szkoły muzycznej w grze na skrzypcach, uczęszczała na indywidualne lekcje śpiewu oraz śpiewała w chórze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Marzy o tym, aby w przyszłości nagrać album z kołysankami dla dzieci. Uwielbia czytać książki psychologiczne i oglądać dobre filmy. Choć wolny czas najchętniej spędza w domu, to z drugiej strony cieszą ją podróże i poznawanie świata. Dotychczas odwiedziła 13 krajów na 3 kontynentach.

Link: https://vox-ana.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram