Głos po COVID

Głos po COVID

Do gabinetu foniatrycznego, zgłasza się coraz więcej pacjentów z zaburzeniami głosu, po przechorowaniu COVID. Niektórzy skarżą się na duże zmęczenie głosu, inni na osłabienie czy zmatowienie głosu. U niektórych widzę obrzęki na fałdach głosowych, czy zmiany grzybicze. U innych doszło do cofnięcia się w „emisji głosu”. Są i tacy, którzy zupełnie stracili kontrolę nad swoim głosem, a głos zaczął „przeskakiwać”, czy niespodziewanie zmieniać rejestry…

Refluks w gardle i krtani

Refluks w gardle i krtani

Czy miewasz:

  • Częste pieczenie, drapanie, suchość w gardle?
  • Matowy głos rano
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • Pochrząkiwanie, pokasływanie
  • Uczucie dyskomfortu w gardle i krtani

Wg badań, to z roku na rok z coraz większym prawdopodobieństwem refluks… Skąd się bierze refluks w gardle i krtani? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadam w krótkiej wypowiedzi z Centrum Nauki Kopernik. Zapraszam 🙂

Rozluźnij swoje gardło i krtań

Rozluźnij swoje gardło i krtań

Ból szyi w czasie tworzenia głosu, uczucie pętli na szyi, czy brak ochoty na rozmowy i śpiew to jedne z częstszych przyczyn wizyt u lekarza foniatry. Przyczyną tych dolegliwości może być nadmierne napięcie mięśni gardła i krtani. Niektórzy pacjenci mają wręcz wrażenie, jakby towarzyszyło im uczucie „niekończącego się przełykania”. Innym przeszkadza, że głos jest wysoki, urywający się, szybko męczący się… Po zdiagnozowaniu nadmiernych napięć mięśni gardła i krtani lekarz zaleci m.in. ich rozluźnianie. Zapraszam razem z mgr Anną Kacprzak do zapoznania się z prostymi ćwiczeniami rozluźniającymi naszą szyję. Ewelina Sielska-Badurek

Dziś Światowy Dzień Głosu – POŚPIEWAJ !

Dziś Światowy Dzień Głosu – POŚPIEWAJ !

Wykształcenie głosu i mowy to jedno z najważniejszych osiągnięć człowieka, jako gatunku. Głos służy do komunikacji oraz coraz częściej stanowi ważne narzędzie pracy. Barwa głosu, głośność, wysokość wyraża różne odcienie naszych emocji – radość, smutek, rozpacz… Szczególnym sposobem wyrażania siebie jest śpiew. To on przyczynił się do rozwoju muzyki. To z kolei stanowi podwaliny naszej kultury.

Oddech to podstawa emisji głosu

Oddech to podstawa emisji głosu

Prawidłowy sposób oddychania to podstawa dobrej emisji głosu w mowie i śpiewie. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jaki jest więc najbardziej pożądany mechanizm oddechu? Tu nie ma zgodności, jest za to dużo zamętu i mitów. Szkoląc głos często można usłyszeć: „mów/ śpiewaj na przeponie”, „jeśli czujesz wibracje nosa – mówisz z przepony”… Większość tych stwierdzeń brzmi jak z bajki. Co więcej u zbyt pilnych uczniów powodują one niepotrzebne napięcia w ciele. A więc co robić, aby nasz oddech był prawidłowy w mowie i śpiewie? Podpowiadamy poniżej, razem z mgr Anną Kacprzak. Zapraszam – Ewelina Sielska-Badurek.

Jak się pozbyć piasku w głosie

Jak się pozbyć piasku w głosie

„Mam piasek w głosie”. Takie stwierdzenie często słyszę od wokalistów. „Piasek w głosie” w żargonie wokalistów oznacza powietrze w głosie i jest kojarzone z niedomykalnością fałdów głosowych. Niedomykalność fałdów głosowych jest drugą, po guzkach głosowych przypadłością spędzającą wokaliście sen z powiek. Piasek w głosie nie dotyczy tylko wokalistów. Jest on i będzie coraz częstszym zaburzeniem głosu z powodu starzenia się społeczeństwa. Dlaczego może się pojawić? I jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy poniżej, razem z mgr Anną Kacprzak. Zapraszam – Ewelina Sielska-Badurek.

Lekarz Foniatra przed rozpoczęciem szkolenia głosu… Dlaczego?

Lekarz Foniatra przed rozpoczęciem szkolenia głosu… Dlaczego?

Coraz więcej wydziałów wokalnych, aktorskich, czy pedagogów śpiewu prosi kandydata, przed rozpoczęciem szkolenia głosu o ocenę foniatryczną. Wielu kandydatów, którzy się do mnie zgłaszają myślą o tym, aby w krtani nie było guzków głosowych, czy asymetrii. Ale czy tylko o to chodzi? Nieprawidłowe ustawienie miednicy, czy skrócone wędzidełko języka mogą znacznie spowalniać proces szkolenia głosu… Ba, a nawet przyczyniać się do częstszych kontuzji głosu!

Popraw swój głos przez Internet!

Popraw swój głos przez Internet!

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” Heraklit z Efezu

Internet jest przyszłością medycyny… i są na to dowody. W ostatnich latach coraz chętniej umawiamy się na wizytę do specjalisty za pośrednictwem Internetu. Sieć służy nam do sprawdzania wyników badań laboratoryjnych. Coraz więcej ośrodków oferuje konsultacje ze specjalistą za pomocą czatu, wideorozmowy lub rozmowy telefonicznej. Od niedawna mamy do dyspozycji również Internetowe Konto Pacjenta – aplikację, w której każdy może sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Ponadto wprowadzono takie udogodnienia jak „e-recepty” oraz „e-skierowanie”. Czy rozwój telemedycyny dotyczy również głosu?

Gimnastyka dla Twojego … głosu

Gimnastyka dla Twojego … głosu

Kto potrzebuje gimnastyki dla głosu?

    • Czy Twoja praca wymaga ciągłego mówienia?
    • Czy zdarza się, że podczas rozmowy Twój głos odmawia posłuszeństwa (słabnie, dopada Cię chrypka, a Ty z trudem wypowiadasz kolejne słowa)?
    • Czy chcesz wiedzieć co robić, aby uniknąć problemów głosowych w przyszłości?
    • Czy zależy Ci, aby poprawić brzmienie głosu i mówić swobodnie i bez wysiłku?

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram