Czy wolno zanurzać uszy dziecka w wodzie?

TAK! A nawet trzeba!

Rodzice często słyszą: „uważaj! Tylko nie zanurz uszka w wodzie”. Miałoby to spowodować zapalenie ucha środkowego. Z medycznego punktu widzenia nie jest to możliwe! Woda nie ma zdolności przenikania przez błonę bębenkową do ucha środkowego i zainicjowania zapalenia.

Ryc. 1 Budowa ucha
Anatomia ucha wewnętrznego człowieka. http:\\www.silentium.com.plindex.phpartykul=8. [dostęp z marca 2016]


Mechanizm powstania zapalenia ucha środkowego jest zupełnie inny. Ucho środkowe łączy się z naszym nosogardłem (gardło powyżej podniebienia, na wysokości nosa) przy pomocy trąbki Eustachiusza. I to właśnie wszystko może się zacząć od strony nosogardła.

Katar, alergia, czy przerośnięty migdałek gardłowy powodują zablokowanie „wejścia” do trąbki Eustachiusza. To z kolei skutkuje wytworzeniem się podciśnienia w uchu środkowym i tym samym gromadzeniem się tam płynu. Gdy płyn zostanie zakażony dochodzi do ostrego zapalenia ucha środkowego.

Woda, która „wleje się do ucha” co najwyżej umyje skórę ucha zewnętrznego. Dodatkowo pomaga ona zmiękczyć gromadzącą się w przewodzie słuchowym zewnętrznym woskowinę. To z kolei najczęściej ułatwia usuwanie woskowiny z ucha.

„Gdy wleje się woda do ucha, to zatka ucho” to kolejna przestroga dawana rodzicom. U większości ludzi mających czyste uszy tak się nie dzieje.

Jeśli po zanurzeniu ucha w wannie, czy w basenie masz wrażenie przytkania – to najprawdopodobniej woda w uchu została przytrzymana przez zalegającą tam woskowinę. Najczęściej ta woda rozmiękczy woskowinę i ją wypłucze. Jeśli tak się nie stanie to warto udać się do specjalisty na czyszczenie uszu i na rozmowę dotyczącą higieny uszu.

Od kiedy wolno zanurzać uszy dziecka w wodzie?

Od urodzenia.

Dziecko przez 9 miesięcy, w brzuchu mamy, jest otoczone wodami płodowymi. Rodzi się z wodą i mazią w obu uszach. Chociażby dlatego badań słuchu nie wykonuje się w pierwszych godzinach po porodzie. Można powiedzieć, że noworodek jest przyzwyczajony do obecności wody w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Kiedy nie zanurzać uszu dziecka pod wodą?

Gdy dziecko ma „dziurę” w błonie bębenkowej, czyli:

  • Dren w błonie bębenkowej
  • Perforację błony bębenkowej, np. na skutek wycieku ropy w przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego (w tym wypadku nie moczymy ucha, dopóki lekarz nie stwierdzi, że przerwanie błony bębenkowej się zrosło)

Piśmiennictwo:

  1. Schwartz SR, Magit AE, Rosenfeld RM, et al. Clinical practice guideline (update): earwax (cerumen impaction). Otolaryngol Head Neck Surg. 2017; 156: S1-S29. http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0194599816671491 [dostęp z dn. 3.10.18]
  2. Anatomia ucha wewnętrznego człowieka. http:\\www.silentium.com.plindex.phpartykul=8. [dostęp z marca 2016].

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram