Wykształcenie głosu i mowy to jedno z najważniejszych osiągnięć człowieka, jako gatunku. Głos służy do komunikacji oraz coraz częściej stanowi ważne narzędzie pracy. Barwa głosu, głośność, wysokość wyraża różne odcienie naszych emocji – radość, smutek, rozpacz… Szczególnym sposobem wyrażania siebie jest śpiew. To on przyczynił się do rozwoju muzyki. To z kolei stanowi podwaliny naszej kultury.

16 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Głosu. W to wydarzenie angażują się lekarze foniatrzy, laryngolodzy, logopedzi, trenerzy emisji głosu, nauczyciele śpiewu, wokaliści… Obchody zapoczątkowała w 2002 roku Amerykańska Akademia Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. Chciała ona promować zdrowy głos, poprzez m.in. mówienie o zasadach higieny głosu.

Co roku, 16 kwietnia w większości państw na całym świecie organizowane są pogadanki, wykłady i warsztaty. Dzięki nim promowane są zasady higieny głosu oraz prawidłowej emisji głosu. Coraz częściej tego dnia odbywają się koncerty. W nich można posłuchać skrajnych możliwości ludzkiego głosu – od growlingu wykorzystywanego w muzyce rockowej, poprzez twang (muzyka country) czy belting (musical), do śpiewu klasycznego.

Do współudziału w koncertach zapraszani są wszyscy. Albowiem zgodnie z coraz to nowszymi badaniami – posługiwanie się „pełnym” głosem, a w szczególności śpiewanie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Śpiewanie poprawia naszą pamięć, spowalnia demencję, usprawnia pacjentów po udarach, czy chorych z chorobami sercowo-naczyniowymi, poprawia wydolność oddechową, poprawia nastrój– również u pacjentów z nowotworami, czy redukuje poziom hormonów stresu. U dzieci śpiewanie usprawnia centralne procesy słuchowe, a co się z tym wiąże koncentrację i iloraz inteligencji, czy poprawia komunikację u dzieci z autyzmem.  

Czy ktoś z Was jeszcze nie ma pewności, czy tematyka głosu jest ważna? Warto wiedzieć, że zgodnie z badaniami, wrażenie jakie robimy na innych zależy od tego:

1) jak wyglądamy,

2) co mówimy,

3) w jaki sposób posługujemy się głosem.

 

To nie wszystko. Jeśli będę słyszeć, że mój głos jest spokojny, nośny, pewny, będzie to mieć korzystny wpływ na mnie. Będzie dawało mi to poczucie pewności, wiary w siebie oraz komfortu.

Podsumowując, zachęcam do wsłuchania się w swój głos, „pracy nad nim” (podobnie jak coraz częściej trenujemy nasze ciało) oraz do uprawiania niezwykle zdrowego sportu, jakim jest śpiew!

Piśmiennictwo

  1. Bliss-Moreau E, Feldman Barrett L, Owren MJ. I Like the Sound of Your Voice: Affective Learning about Vocal Signals. J Exp Soc Psychol. 2010 May 1; 46(3): 557–563. doi: 1016/j.jesp.2009.12.017
  2. Benninger M. The Human Voice: Evolution and Performance. Music and Medicine. 2010; 2: 104-8. doi: 10.1177/1943862110365881
  3. https://www.entnet.org/WorldVoiceDay[dostęp z dn.16.04.20]
  4. https://www.culturehealthandwellbeing.org.uk/news/blog/introduction-new-who-evidence-report-arts-and-health-daisy-fancourt[dostęp z dn.16.04.20]

Autor: Ewelina Sielska-Badurek

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram