LAX-VOX
LAX-VOX Zapraszam do zapoznania się z jedną z najprostszych, a zarazem wyjątkowo skutecznych technik usprawniających nasz głos!
Kategoria
LAX-VOX Zapraszam do zapoznania się z jedną z najprostszych, a zarazem wyjątkowo skutecznych technik usprawniających nasz głos!
Często rodzice, podobnie jak ich dzieci nie są przygotowani na mutację swoich pociech. Pomimo, że jak wszyscy ludzie, sami przeszli mutację. Najczęściej jednak nie pamiętają „jak to było”, a może są zaskoczeni, że ich małe dziecko dorośleje.
„Moja córka przygotowywała się kilka miesięcy do występu, a od kilku tygodni ma coraz większe problemy z wyśpiewaniem wysokich dźwięków. Głos jej się łamie i traci ochotę do śpiewu. Nauczyciel śpiewu prosił sprawdzić czy to są guzki głosowe”. Moja odpowiedź niejednokrotnie brzmi: „Nie, to mutacja”. Wtedy słyszę: „Ojej, to ona już nie będzie śpiewać tych wysokich dźwięków ☹ …”
Czy miewasz:
Wg badań, to z roku na rok z coraz większym prawdopodobieństwem refluks… Skąd się bierze refluks w gardle i krtani? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadam w krótkiej wypowiedzi z Centrum Nauki Kopernik. Zapraszam 🙂
Wykształcenie głosu i mowy to jedno z najważniejszych osiągnięć człowieka, jako gatunku. Głos służy do komunikacji oraz coraz częściej stanowi ważne narzędzie pracy. Barwa głosu, głośność, wysokość wyraża różne odcienie naszych emocji – radość, smutek, rozpacz… Szczególnym sposobem wyrażania siebie jest śpiew. To on przyczynił się do rozwoju muzyki. To z kolei stanowi podwaliny naszej kultury.
Na scenę wchodzą o laskach i kulach lub wjeżdżają na wózkach inwalidzkich. Niektórzy mają podawany tlen przez wąsy tlenowe. Zastanawiam się, jak dadzą radę zaraz zaśpiewać koncert… Za nimi wchodzi dyrygentka, która z racji swojego wieku (wygląda na około 60 lat) znacznie zaniża ich średnią wieku. Gdy zaczynają śpiewać – wkładają w to całą swoją duszę. Szkoda, że słuchacze w BBC radio nie widzą łez w oczach nas oddalonych od nich o kilka metrów. Śpiewają, jak tłumaczy dyrygentka, aby zapomnieć o przewlekłym bólu towarzyszącym chorobom nowotworowym, czy poprawić wydolność oddechową po operacjach płuc. Wyjaśnia, że śpiew jest im potrzebny do życia…
I tu się z nią w zupełności zgadzam. Na dowód tego poniżej moja krótka wypowiedź z Centrum Nauki Kopernik w ramach konkursu FameLab 2019.
Jako foniatra o diecie, a właściwie o zaleceniach przeciwrefluksowych rozmawiam z większością pacjentów, których badam… Czasem sama się zastanawiam, czy oby nie jestem przewrażliwiona na tym punkcie. Doniesienia naukowe oraz rozmowy z innymi foniatrami z Polski, Danii, Austrii, Bułgarii czy z USA utwierdzają mnie w przekonaniu, że nie przesadzam…
Chrypka to określenie dla zmienionego głosu, niezależnie od tego czy brzmi on szorstko, jest obniżony, matowy, napięty, czy może się łamie.
Problem chrypki u dzieci staje się coraz bardziej aktualny, gdyż wg różnych autorów dotyczy on od 6 do 23% dzieci w wieku 4 – 12 lat.
Guzki głosowe u dzieci – czy to niebezpieczne? Gdy słyszę dziecko posługujące się niskim, szorstkim głosem wtedy myślę – najprawdopodobniej ekstrawertyk, przebojowy lider, mały krzykacz, ostatnie słowo należy do niego… Bowiem obecnie najczęstszą przyczyną zmienionego głosu u dzieci są guzki głosowe. A ich pojawienie się zależy w głównej mierze od osobowości naszego dziecka.
TAK! A nawet trzeba! Rodzice często słyszą: „uważaj! Tylko nie zanurz uszka w wodzie”. Miałoby to spowodować zapalenie ucha środkowego. Z medycznego punktu widzenia nie jest to możliwe! Woda nie ma zdolności przenikania przez błonę bębenkową do ucha środkowego i zainicjowania zapalenia.